I’ve been wearing these Margiela boots like everyday since I got them. I had my eyes on it from the day I saw it on the Margiela showroom (when I was a buyer last year) so it was an inevitable purchase for this season. I like the fact that it gets better and better by wearing because of the material. The other interesting piece on my outfit is my ring. I shared it earlier on my instagram account, it is made out of an old Turkish telephone token. It’s very vintage and looks amazingly cool. Designed by Burcu Buyukunal and Selen Ozus, I’d like to send my congratulations to them from here! By the way the weather is quite nice in Istanbul these days, I wore this outfit on last weekend but I heard today that it’s going to snow this weekend. That reminds me that I don’t have the right gloves for snow. What do you think is the best leather or wool gloves?

Bu Margiela botları aldığım günden beri ayağımdan çıkartmıyorum diyebilirim. Geçtiğimiz sene buyerlık yaptığım dönemde onları Margiela’nın showroom unda görüp kendim için göz koymuştum, o sebepten bu sezonun kaçınılmaz parçalarındandı benim için. Materyali sayesinde giydikçe daha da güzelleşen bir yapıya sahip olmasını çok seviyorum. Kıyafetim üzerindeki bir diğer ilginç parça ise yüzüğüm. Daha önce instagram hesabımdan paylaşmıştım, eski telefon jetonundan yapılmış bir yüzük. Vintage havası ve muhteşem fikriyle son dönem favorilerimden. Tasarımcıları Burcu Büyükünal ve Selen Özus’a buradan tebriklerimi iletmek istiyotum. Bunu ve farklı çeşitlerini Muditas.com üzerinden bulabilirsiniz. İstanbul’da havalar bu dönem oldukça iyi gidiyor bu kıyafeti de geçen haftasonu giymiştim ancak bu haftasonu kar yağacak diye duydum ve bu da bana doğru eldivenlere sahip olmadığımı hatırlattı. Sizce hangisini tercih etmeliyim deri mi yoksa yün mü?

blueleopard8

ZARA JEANS, BELT, BAG – MANGO SHIRT – MARGIELA SHOES – WOOL CARDIGAN KNITTED BY MY MOTHER – BEANIE BY HAT QUARTERS
ZARA JEAN, KEMER VE ÇANTA – MANGO GÖMLEK – MARGIELA BOT – YÜN HIRKA ANNE ÖRGÜSÜ – HAT QUARTERS BERE – YÜZÜK Muditas.com DAN

You May Also Like