I came back from Budapest yesterday night. We spent 4 days there and each day was very satisfying. Before we leave I hear some people say the city was boring and 3 days is more than enough to see everywhere but I definitely disagree. I’d love to stay in this city more than 4 days because the more you learn and the more you see, the city grows into you. I’ll post more than 1 post about Budapest because there are so many things to share and tell. First I wanted to start with our first day. If you’re ready I’ll walk you through the city from my point of view.

Dün gece Budapeşte’den İstanbul’a döndüm. Orada tam 4 gün geçirdik ve her biri birbirinden keyifli geçti. Gitmeden önce bazı kişilerden sıkıcı ya da gezmek için küçük olduğuna dair yorumlar duymuştum ama şimdi bunların hiçbirine katılmadığımı söyleyebilirim. Ben Budapeşte’de 4 günden daha fazla kalmayı çok isterdim bence şehrin onu tanıdıkça içine çeken bir yapısı var. Budapeşte ile ilgili birden fazla post yapacağım çünkü paylaşacak ve anlatacak çok şey var. Ben ilk olarak ilk günden kadrajıma takılanları paylaşmak istedim. Eğer hazırsanız şehri birlikte gezelim.

1

We spent the whole 4 days on foot. It’s perfectly possible because the city is very flat and organized. Our apps told us we did 20,000 steps on average each day.

Biz 4 günü tamamen yürüyerek geçirdik. Bunu yapmak da oldukça mümkün çünkü şehir dümdüz ve çok düzenli. Aplikasyonlardan aldığımız bilgiye dayanarak her günü ortalama 20,000 adımla kapattık diyebilirim.

image

image

Our hotel was on Andrassy Street which we discovered as the best street in Budapest. It was at the center of everything and also the rooms and the view were great too. Right after leaving our luggage we saw this ferris wheel in the middle of a park and hopped in to see the city from the top.

Otelimiz, daha sonra şehrin en iyi bölgesi olduğunu anlayacağımız Andrassy sokağı üzerindeydi. Her yerin ve her şeyin tam ortasında bulunan bu otelin odaları ve manzarası da çok tatmin edici. Bavulları bıraktıktan sonra hemen karşımıza çıkan bir parkın içinde dönme dolap gördük. Şehre tepeden bakmak için hemen atladık içine.

image

 

 

image

image

IMG_1765

image

IMG_1889

After having an idea about the landscape, we started to walk towards the river and stopped to have coffee or to take pictures on the road.

Şehrin tasarımı hakkında fikir sahibi olduktan sonra nehre doğru yürümeye başladık. Yolda kahve içmek ve fotoğraf çekmek için küçük molalar verdik.

IMG_1899

IMG_1865

Having coffee at the Cake Shop Budapest.

Cake Shop Budapest adlı mekanda kahve molası

image

image

Budapest has two sides as in its name. The river Tuna seperates these two costs. Chain Bridge is one of the bridges that connects them. We crossed over to the Buda Tower through this bridge. We were really surprised by how the city looked like Paris and started to wonder about their history which we knew so little.

Budapeşte adında olduğu gibi iki bölgeye ayrılıyor. Buda ve Peşte kıyılarını ortalarından akan Tuna nehri bölüyor. Chain Bridge iki yakayı birleştiren köprüler biri. Biz de karşı kıyıdaki Buda Kalesine doğru ilerlemeye başlıyoruz. Şehrin Paris’e inanılmaz derecede benziyor oluşu bizi tarihi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya itti.

image

Buda side from the Chain Bridge

Chain Bridge üzerinden Buda tarafı

image

Boats on the River Tuna

Tuna nehri üzerinde botlar

image

Parlement Building on the right.

Sağda Parlamento Binası.

IMG_1878

image

An impressive mosaic at the entrance of Buda Castle.

Buda Kalesinin girişinde etkileyici bir mozaik.

2

The view of Peste from the Buda Castle.

Buda Kalesi’nden Peşte tarafının manzarası

image

We had our champagne on the cafe of the castle while looking to the panoramic view of Peste.

Kalenin kafesinde panaromik Peşte manzarası eşliğinde şampanya içiyoruz.

3

The buildings and history of them were beyond amazing.

Binalar ve sahip oldukları tarih dokusu inanılmaz etkileyici.

IMG_1763

image

IMG_1648

Later on we crossed back to Peste to discover it’s streets.

Daha sonra Peşte tarafına geri dönüp sokakları keşfe çıkıyoruz.

IMG_1860

IMG_1871

image

We’ve found a street festival where people selling Hungarian food and beer. It was the perfect moment so we sat and had our lunch on the picnic tables settled in the middle of the festival area.

Yürürken karşımıza bir sokak festivali çıkıyor. İnsanlar standlar içinde Macar yemekleri ve bira satıyorlar. Tam da vaktinde karşımıza çıkan bu alanda kurulmuş piknik masaları etrafında öğle yemeğimizi yiyoruz.

image

5
image

IMG_1858

Then it was time to move again.

Ve tekrar harekete geçiyoruz.

7

We discovered that in Budapest you can always find nice surprises in every other corner. Cute cafes, interesting statues and monuments, breathtaking architecture can show their faces when you’re least expecting. That’s how we felt after finding this street. There were this French style bistro and a lovely local sandwich store right next to it. The weather was perfect, there were no sound so we sat there to have some coffee.

Budapeşte’de keşfettiğimiz şeylerden biri de her köşeden sizi şaşırtabilecek bir şeylerin çıkabilmesi. Tatlı cafeler, ilginç heykel ve anıtlar, nefes kesici mimariler en beklemediğiniz anda karşınıza çıkabiliyor. Bu sokağı bulduğumuzda da aynı böyle hissettik. Bir tarafında Fransız usulü bir bistro ile tam karşısında lokal bir sandviç dükkanı. Hava müthiş, sokaklar sessiz oturup kahve içmek için harika bir an.


IMG_1901

image

4

image

image

image

Then again it was time to move back to our hotel to change for the evening.

Sonra akşam için hazırlanmak üzere otele doğru tekrar yola çıkıyoruz.

IMG_1919

IMG_1875

We stopped to take pictures on the road to our hotel where the famous Opera building existed. It was very captivating to see the details covering the building. Another thing that got our attention was there were so many theaters and opera buildings in Budapest. A thing that we’re not use to have in Istanbul so we’ve admired a lot. Also another thing that we found interesting was the style of the elder Hungarian people. Compared to the young generation they have a great sense of style. Because having these architecture should meant having a sense of serious aesthetic. We could definitely relate the styles of the elder people to that aesthetic while the young people lack of it. And that difference made us even more curious about their history .

Yolda bir kaç fotoğraf çekmek için yine duraksıyoruz, otelimiz ünlü opera binasına çok yakın. Binanın üzerindeki detaylar hayranlık uyandırıcı. Dikkatimizi çeken bir başka nokta da Budapeşte’deki opera ve tiyatro binalarının çokluğu. İstanbul’da görmeye alışık olmadığımız için ne kadar imrensek az. Ayrıca ilginç gelen bir başka şey yaşlı Macarların stili oluyor. Gençlere kıyasla çok daha stil sahibi oldukları kesin. Zaten mimari yapı ciddi bir estetik anlayışını da beraberinde getiriyor olmalı. Yaşlı insanların üzerinde bu estetiği görürken genç kesimde görememiş olmamız ülkenin tarihi hakkındaki merakımızı iyice kabartıyor.

IMG_1862

IMG_1886

On our first evening we decided to try a Far East restaurant called Tokio since we had our share of Hungarian food on lunch. The sushi, noodle, wine and the service was very lovely.

Macar yemeklerini öğlen tadınca ilk akşamımızda Tokio adındaki bir uzak doğu restoranını deneyelim dedik. Sushi, noodle, şarap ve servis çok güzeldi.

image

image

Then we walked on the streets back to our hotel and watched people passing by on the Basilica area which we’ll visit later.

Daha sonra otelimize doğru geri yürürken sonrasında ziyaret edeceğimiz Basilika etrafında oturup geçenleri izledik.


image

6

image

That’s all for the first day. Hope you enjoyed my captures. I’ll be telling more about the city and it’s history on my next posts. Also you’ll get a list of shops and cafes too!

İlk günkü deneyimlerimiz işte bu kadar. Umarım yakaladığım anlar hoşunuza gitmiştir. Şehir ve tarihi hakkında çok daha fazla şey paylaşıyor olacağım. Ayrıca mağaza ve cafe listesi de yapılacak postlar arasında!

You May Also Like