I’m mostly inspired by travelling. To see another city or country affects the way I see or interpret the world. Meeting new people, seeing new buildings and even having coffee at a place for the first time can make me feel inspired to do or create something new. But not every time I need inspiration I have the chance to travel. My schedule is usually packed with meetings, shootings, at the store or on my way to these spots stuck in traffic. Therefore, I need to find inspiration in my own city. And there was a trick I discovered when I was showing my city to some of my tourist friends a few years ago. While I was walking around with them I realised I was looking up, to the buildings and streets more than I do in my daily life. In our daily life, we either look down or to our phones when we walk right? But there are actually many things to discover if you start thinking like a tourist in your own city. To walk down a street you don’t often use, to walk through parks you normally pass by, sparing time to discover new areas can immediately make you feel inspired.

To shoot my new Calvin Klein class watch, Bulut and I used this trick. We were walking down one of the roads we commonly use but this time, we stopped and peeked into a side yard that we normally pass by. This was one of these special moments, a very old building probably standing since the beginning of the 20th century, well­hidden too so we were lucky for the chance discovery by looking closely. We walked through and it felt like time had frozen, transported to another city all of a sudden. This was pure magic! After that, we stopped at a coffee shop nearby, talked and made plans for hours not telling how the time passed by. Inspiration is everywhere, you just have to know how to look for it.

Seyahat etmek bana çok ilham verir. Başka bir ülke ya da şehir görmek dünyaya bakış açımı ve onu algılayışımı etkiler. Yeni insanlarla tanışmak, yeni binalar görmek hatta yeni bir mekanda ilk kez kahve içmek bile bana ilham verip yeni bir şeyler yaratma isteği uyandırabilir. Ama her ilhama ihtiyaç duyduğumda seyahat etme şansım olmayabiliyor. Zamanım genelde toplantılarda, çekimlerde, mağazada ya da bunlara doğru giderken sıkıştığım trafikte geçiyor. Bu sebeple ihtiyacım olan ilhamı kendi yaşadığım şehirde aramam gerekiyor. Bir kaç yıl önce yurtdışından gelen bir kaç arkadaşıma şehri gezdirirken keşfettiğim bir taktik oldu. Onlarla beraber yürürken daha çok yukarı baktığımı, normal bir güne oranla binaları ve etrafı daha çok gördüğümü fark ettim. Günlük hayatta yürürken ya aşağı ya da telefonlarımıza bakıyoruz değil mi? Ama aslında kendi şehrinde bile bir turist gibi düşünmeye başlayınca aslında keşfedecek ne çok şey olduğunu fark ediyorsun. Çok sık kullanmadığın bir sokaktan yürümek, içine girmediğin parklara girmek, yeni yerler keşfetmek için zaman ayırmak aslında oldukça ilham verici.

Yeni Calvin Klein class saatimi çekmek için Bulut’la birlikte bu taktiği denedik. Aslında sık kullandığımız bir caddeden yürümeye başladık ama bu sefer normalde geçip gittiğimiz ilginç bir avluya açılan kapının içine baktık. O çok özel anlardan biriydi, muhtemelen 20. yüzyılın başlarından beri orada duran oldukça iyi gizlenmiş bu binayı sadece içeri bakarak keşfettiğimiz için çok şanslıydık. İçeri girdiğimizde sanki zaman durmuş gibiydi, bir anda bambaşka bir şehirdeydik. Sanki sihir yapılmış gibi! Daha sonra yakındaki bir kahvecide durup zamanın nasıl geçtiğini anlamadan saatlerce konuşup plan yaptık. İlham aslında her yerde, sadece onu nasıl bulacağını bilmen gerek.

 

Wearing Calvin Klein class watch

You May Also Like