I receive so many questions about my hair. One of them is how I cut my own bangs. Last week while I was doing my trimming I shot some pictures so you can be able to understand how easy it actually is. Let’s start! You’ll need a comb, scissors, hair straightener and a hair clip.

Saçımla ilgili pek çok soru alıyorum. Onlardan bir tanesi de kendi kahküllerimi nasıl kestiğim. Geçtiğimiz hafta uzayan kısımları kısaltırken tüm süreci fotoğrafladım, bu sayede aslında ne kadar kolay olduğunu siz de görün istedim. Haydi başlayalım! İhtiyacımız olanlar tarak, makas, saç düzleştirici ve lastik toka.

image

image

First, start by pulling your hair up with a hair clip.

Önce saçlarınızı toplayın.

image

Then mark the center spot of your bangs on your head and make sure that it’s even on both sides. Pull some of the hair back or front if necessary. I made this triangle shape while I was cutting it for the first time and now all I’m doing is to repeat that pattern. If you’re also doing it for the first time, after marking the area hold all the hair you separated and turn it around like a rope so you can cut the hair as a whole. This way it’ll have this shape of longer on the sides and shorter in the middle. Then you can trim as you wish.

Daha sonra kahkülünüzün tam orta hizasını bulun ve her iki tarafta da aynı miktarda saç olduğundan emin olun. Gerekirse saçları geriye alın ya da çıkartın. Ben ilk kez keserken üçgen bir şekil belirledim ve kısaltırken her seferinde bu şekle sadık kalıyorum. Eğer siz de ilk kez kesiyorsanız, orta hizayı bulduktan sonra ayırdığınız tüm saç tutamını elinize alıp kendi etrafında döndürün. Böylelikle saçı tek bir seferde kesebilir ve yanları uzun ortaları kısa bir kesim elde edersiniz. Bunun üzerinden de kısaltma işlemine başlayabilirsiniz.

image

After defining the hair section you’ll be trimming, make sure to straighten it to have better results.

Keseceğiniz saç tutamını belirledikten sonra bu bölgeyi bir düzleştirici yardımı ile düzleştirin.

image

Then use your comb to catch the ends evenly and trim it with your scissors. Try to keep your comb closer to the ends.

Daha sonra saç uçlarını düz kesebilmek için taraktan yardım alın. Tarağı uçlara olabildiğince yakın tutmaya çalışın.

image

Try to trim small parts each time and move towards side while you’re doing so. Don’t try to cut the whole bang once at a time

Her seferinde ufak saç bölümlerini kesin ve yana doğru ilerleyin. Tüm kahkülü tek seferde kesmeye çalışmayın.

image

image

image

After trimming it check if there’s any long part left.

Kısaltma işlemi tamamlandıktan sonra gözden kaçan saçlar olmuş mu kontrol edin.

image

Cut these parts separately aligning to the rest of the hair.

Bu parçaları saçın geri kalan kısmına hizalayarak kısaltın.

image

And to have your bangs look natural, use your scissors vertical and move it around the bangs cutting randomly and slowly.

Kahküllerinizin doğal gözükmesi için son olarak makasınızı dikey olarak kullanın. Araları rastgele bir kaç kere makasla kırpın.

image

image

And voila! They’re as good as new. Have fun!

Ve işte! Yepyeni oldular, keyfini çıkarın!

image

You May Also Like