Hello everyone finally I’m having a day off and I’m gonna tell you what I’ve been up to last week. Remember my last post, where I mentioned about a new job. Well like I said it wasn’t actually a new job. I don’t know how many of you heard about Reebok’s contest Fly Generation so I’m gonna tell you what it is first. A few months ago I saw an ad about Reebok was searching stylish girls in all over the world, who can represent their new collection. After I checked their website I decided to join the contest and I just learned that I was chosen as the Fly Girl of Turkey! Everything happened so fast so I didn’t have time to write about this except on my twitter. So let’s get to what happened after me, becoming the Fly Girl. The campaign’s photographer, who has a very charismatic name btw :), dear Tom van Schelven and his assistant Tom Cockram came to Turkey with the loveliest make-up artist Kimmy to take my pictures which will be on the stores’ glasses for the next season. But the most amazing part of this project was that I got to choose what I want to wear for the pics. I combined my own clothes with Reebok shoes and t-shirts and ect. so it was an amazing experience to be able to reflect my own style in a job that I’m in. The shooting was very fun and full of energy because of the team I guess. I did enjoy very much so I hope the pics gonna come out like that too. We also used places that I love, like my room or the boutique Brands For Less so I felt like we were doing a shooting for my blog only in a more proffessional way :) I want to thank to all the people who were there for me that day. First of all to dear Serra and Melis from Reebok who supported me all the way, to the team who were amazingly comforting, to Gaye who allowed me to use her boutique and for being an amazing host, and finally to my friends and my mom! And especially to Ece who took all the backstage pics and videos which I’m sharing right now. Love you all guys! :)
Herkese merhabaaa sonunda boş bir günüm oldu da geçtiğimiz hafta nerelerdeydim anlatabileceğim. Hatırlarsanız bir önceki postumda yeni bir iş gibi bir şeyden bahsetmiştim. İşte şimdi aslında onun ne olduğundan bahsetmenin zamanı geldi. Daha önce Reebok Fly Generation’ı duyan kaç kişi var aranızda bilmediğimden önce biraz bundan bahsedeceğim. Bir kaç ay önce gazetede Reebok’ın yeni kampanyası için stil sahibi bir kız aradığı
nı okuduğumda ilgimi çeken bu haber üzerine internet sitesine girip yarışmaya katılmaya karar vermiştim. Ve geçen hafta ise kazanan kişinin ben olduğumu öğrendim! Her şey o kadar hızlı gelişti ki bunu twitter’ım dışında hiçbir yere yazamadım. Şimdi gelelim ben Türkiye’nin Fly Girl’ü olduktan sonra gelişen olaylara. Kampanyanın fotoğrafçısı Tom van Schelven ve asistanı Tom Cockram yanlarına dünyanın en tatlı makyözü Kimmy’i de alarak, gelecek sezon Reebok’ın vitrinlerinde yer alacak fotoğrafları çekmek için Türkiye’ye geldiler. Benim için bu projenin en güzel taraflarından biri fotoğraflarda kendi stilimi yansıtabilmiş olmamdı, kendi kıyafetlerimi Reebok ürünleriyle kombinleyerek poz vermek benim için harika bir tecrübe oldu. Çekimler ekibin sayesinde gerçekten çok eğlenceli ve enerjikti umarım bu sonuçlara da yansır. Ayrıca mekan olarak da benim sevdiğim yerleri kullandık, yani odam ve Brands For Less gibi bu yüzden de sanki blogum için bir çekim yapıyormuşuz gibi hissettim, tabii daha profesyonel bir çekim :) O gün yanımda bulunan herkese çok çok teşekkür etmek istiyorum. Öncelikle Reebok’tan sevgili Serra ve Melis’e beni sonuna kadar destekledikleri için, çekim ekibine inanılmaz rahatlatıcı oldukları için, canım Gaye Ablama butiğini kullanmama izin verdiği ve harika misavirperverliği için, ve son olarak canım arkadaşlarım ve anneme teşekkür ediyorum. Özellikle Ece’ye bütün kamera arkası fotoğrafları ve videoları için de teşekkür ediyorum. Hepinizi seviyorum valla :)

This is Tom the photographer
İşte fotoğrafçımız Tom
Tom’s assistant Tom :)
Tom’un asistanı Tom :)And this is me and Tom’s
Ve bu da ben ve Tom’larKimmy is doing make-up
Kimmy makyajımı yaparken
This is why I want to kidnap Kimmy to stay with me forever!
İşte tam bu yüzden Kimmy’i kaçırıp sonsuza kadar benim olmasını istiyorum!First location our living room
İlk mekan salonumuzAnd my room
Ve benim odamBrands For Less, for sure :)
Tabii ki Brands For Less :)The cutest girl of all Selin, Gaye’s daughter :) Dünyanın en tatlı kızı Selin, Gaye Ablamın kızı :)A funny pic of me which you can see my evening make-up
Gece makyajımı görebileceğiniz komik bir fotoğrafımBeautiful Kimmy and me at the end of the evening
Gecenin sonunda ben ve güzel Kimmy
From left back to the front: Serra, Melis, Ece, Mom From right back to the front: Kimmy, Me, Tom, Tommy
Sol arkadan öne doğru: Serra, Melis, Ece, Annem Sağ arkadan öne doğru: Kimmy, Ben, Tom ve Tommy
That’s all for now, oh and btw Turkey’s Cosmopolitan made an interview and a shooting with me about Reebok for the August issue and I’ll share the interview with you after it’s published. Take care darlings!
Şimdilik bu kadar, a unutmadan söyliyim Cosmopolitan dergisi de Ağustos sayısı için benimle Reebokla ilgili bir çekim ve röportaj yaptı. Dergi çıktıktan sonra sizinle onu da paylaşacağım. Kendinize iyi bakın!

You May Also Like