Today I want to share a soup recipe that surprised me when I first tasted it and after trying the recipe for the first time, it win me over once again because it’s so easy to execute. Actually I’m not a soup person, I can say that I prefer snacks and comfort food rather than a proper meal. That’s why when I discover a decent food that I like, I try to stick to it. And here is the story of this soup, last summer we spent some good few days at a beautiful hotel in Fethiye, Kayakoy. One of the two owners of the hotel Jeanne (originally from Holland), was also the chef of the place. Every evening she used to bring out meals that was looking and tasting like coming out of a fine restaurant kitchen. I’ve met this garlic soup there. At my first spoon I was determined that I’m just tasting it a little and right after I had it, I was hooked. After learning that it was a garlic soup, we all were very surprised to hear that because 1-it didn’t taste like one, and 2-garlic soup doesn’t sound like a nice thing on the first place and this one was amazing. I can describe the taste of this soup as the perfect combination of different flavors. Now I’m the one surprising people at dinner parties at my house thanks to Jeanne! And it’s my turn to pass the secret along. If you want to serve a cool soup as a starter this will do. Also you can use this recipe for the days you want to have something warm because it’s very easy to do for yourself too. I’ve demonstrated 2 different ways of serving it so I hope that’ll inspire you.

Bugün beni ilk tattığımda oldukça şaşırtan ve daha sonra kendim yapmayı denediğimde de basitliğiyle iyice gönlümü kazanan bir çorba tarifi paylaşmak istedim. Normalde çorbayla, hatta doğruyu söylemek gerekirse çoğu yemekle pek aram yok. Aklım fikrim zararlı yemeklerde ama arada böyle tarifler görünce zararın neresinden dönülse kardır diyorum. Bu tarifin hikayesi de şöyle, geçtiğimiz yaz Fethiye Kayaköy’de yaptığımız tatilde, otelimizin 2 sahibinden biri olan (aslen Hollandalı) Jeanne aynı zamanda da şeflik görevini üstlenmiş olarak her akşam bize İstanbul’un en güzel restoranlarına taş çıkartan menüler sunuyordu. Bugün tarifini paylaşacağım sarımsak çorbasıyla işte orada tanıştım. Öncelikle tadına bir bakayım diyerek başladığım kaseyi keşke daha fazla olsaydı diyerek bitirmemim ardından bu ne çorbası diye sorduğumda sarımsak çorbası cevabını alınca masa olarak oldukça şaşırdığımızı belirtmeliyim. Çünkü çorbada bildiğimiz sarımsak tadı kesinlikle yok. Pek çok farklı tadın muhteşem bir uyumu olarak tanımlamak daha doğru olur. Ben de o günden itibaren Jeanne sayesinde yemek davetlerinde sunmaya başladığım bu çorbayla şaşkınlık ve hayranlıkla karşılanmanın keyfini çıkartıyorum. Ve sırrı paylaşmanın sırası bana geldi, ister havalı bir yemek sunmak istediğiniz misafirlerinize ana yemek öncesi, isterseniz canınız sıcak bir şeyler içmek istediğinde hızlıca hazır olacak bir yemek olarak düşünün ama bu tarifi mutlaka deneyin derim. Aşağıda 2 farklı sunum şekli paylaştım umarım ilham verici olur.

image

Ingredients

2 table spoons olive oil for cooking

1 large onion, roughly chopped

1 garlic bulb, clean, does not need to be chopped

2 table spoon flour

1 liter chicken stock

1 glass white wine

1/2 glass of cream

some spicy pepper flakes

table spoon chopped dill

Malzemeler

2 yemek kaşığı zeytinyağı, pişirmek için

1 büyük soğan, doğranmış olarak

1 adet bütün sarımsak, kabukları soyulduktan sonra doğranmasına gerek yok

2 yemek kaşığı un

1 litre tavuk suyu

1 bardak beyaz şarap

Yarım bardak krema

Süsleme için kırmızı biber

Doğranmış dereotu ya da maydonoz

image

Fry the chopped onions and all the cloves in a pan with olive oil. Stir them until they are soft do not let them turn brown.  Add the flour and stir in well.
Doğranmış soğanları (ben rondodan biraz fazla geçirdim) ve sarımsakları zeytinyağı ile yumuşayana kadar biraz pişirin kahverengileşmeden önce unu da ekleyip biraz karıştırın.

image

Add chicken stock slowly while stirring constantly. Use a hand blender to blend the soup until you get a smooth result. Then add the cream and wine stir in well. Finally after putting the soup into the bowls add some pepper flakes and drill for the serving. Enjoy!
Daha sonra yavaş yavaş tavuk suyunu eklerken bir yandan karıştırmaya devam edin. Tümünü ekledikten sonra bir el blendırı yardımı ile çorbadaki tüm parçacıklar eriyip homojen bir karışım haline gelene kadar karıştırın. Daha sonra kremayı ve şarabı ekleyip karıştırmaya devam edin. Kaynadıktan sonra hala parçacıkların kaldığını hissediyorsanız el blenderından tekrar yardım alın. Son olarak çorbanızı kaselere koyup kırmızı biber ve tercih ettiğiniz yeşillik ile süsleyip sunun. Afiyet olsun!

image

You May Also Like