Two months ago we had the perfect Amsterdam trip. Spent 6 days in the city full of shopping, walking, meeting friends and visiting every cool cafe and coffee shop in the city. Here you can find my visual Amsterdam diary and a list of all the places we shopped and ate at. Feel free to ask me anything about my experience. I really loved the city and I can definitely say I’ll be back in a short amount of time!

İki ay önce harika bir Amsterdam seyahati gerçekleştirmiştik. 6 günü tamamen şehirde yürüyerek alışveriş yaparak, arkadaşlarla buluşup gördüğümüz tüm güzel cafe ve restoranlarda bir şeyler yiyip içerek geçirdik. Tatil diye ben buna derim! Şimdi sıra geldi tüm Amsterdam seyatinin görsel özetine. Gittiğimiz tüm mekanlar, mağazalar ve giydiklerime ait bilgileri bu postta bulabilirsiniz. Deneyimimle ilgili aklınıza gelen sorular olursa yorum kutusunun yerini biliyorsunuz her zaman beklerim. Amsterdam’ı o kadar çok sevdim ki kesinlikle bir sonraki ziyaretimi sabırsızlıkla bekler oldum diyebilirim.

We rented an Airbnb apartment and felt like a local for the entire trip.

Airbnb’den ev kiralayarak kendimizi tüm seyahat boyunca yerli gibi hissettik. 

This is the view from our apartment

Evimizin manzarası

Amsterdam city center

Amsterdam şehir merkezi

The beautiful Vondelpark

Güzeller güzeli Vondelpark

CAFES

  • De Laatste Kruimel (Amazing desserts&coffee) (harika tatlılar ve kahve için)
  • Bakers&Roasters ( One of the best breakfasts we’ve ever had) (yediğimiz en lezzetli kahvaltılardan biriydi)
  • Koko Coffee&Design (A very cool shop to have coffee and shop for clothes) (Kahve içerken alışveriş yapabileceğiniz oldukça cool bir mağaza)
  • Coffee&Coconuts (Huge local cafe where you can have healthy choices for breakfast&lunch) (Kahvaltı ya da öğle yemeğinde sağlıklı tercihler yapmak isterseniz bu kocaman yerel cafeye kesin uğrayın) 
  • Pancakes Amsterdam (A tiny pancakes shop in the city center where you have to wait in line to be seated but it definitely worths the wait!) (Şehir merkezinde, oturmak için uzun sıralar beklediğiniz minicik bir pancakeci. Ama merak etmeyin beklediğinize değiyor) 
  • Wilderness (A must visit where you’ll feel like you’re in a green wonderland with plants hanging from the ceiling) (Kendinizi yeşil bir harikalar diyarında hissetmek için ziyaret edilmesi şart mekanlardan biri) 
  • Cotton Cake (Very cute shop/cafe where you can have breakfast or lunch or coffee while browsing the cool clothing and accessories selection) (Oldukça tatlı bir mağaza/cafe hem kahvaltı hem öğle yemeği seçenekleri hem de kahve molası için tercih edilesi bir mekan ayrıca ürün seçkisi de harika)
  • Glou Glou (A favorite in Amsterdam! We loved their cheese and charcuterie plate with the house wine. It makes the perfect evening) (Amsterdam’daki favorilerden! Özellikle peynir tabağı, şarküteri ve mekanın kendi şarabıyla geçecek bir akşam yemeği önerimiz)
  • Van Stapele (Best cookie shop in the city) (Şehirdeki en iyi kurabiyeci)
  • Castell (If you’re craving for meat for dinner you can’t miss this one) (Eğer akşam yemeği için canınız et çekiyorsa kaçırılmaması gereken bir mekan)

SHOPS

WHAT I WORE

Atelier Beaux Reves Jacket – J.Lindeberg Tshirt – Topshop Jeans – Isabel Marant Boots – Rosefield Watches watch

Zara Trenchcoat – And Other Stories Tshirt – COS Jeans & Shoes – Asos Hat

Maison Kitsune Dress – COS Bag – Vintage Earrings

Processed with VSCO with c7 preset

Zara Trenchcoat – Na-Kd Top – COS Jeans – Isabel Marant Boots – Rayban Sunglasses

Ipekyol Dress – Chloe Bag – Le Specs Sunglasses – Lodi Boots – Rosefield Watches Bag

J.Lindeberg T-shirt – Zara Shirt – Chloe Bag – COS Shoes – Topshop Hat – Le Specs Sunglasses

Bisous,

You May Also Like