Recently I’ve teamed up with Lee Jeans and styled 3 different looks from their FW collection. I thought about my own lifestyle and how I like to wear denim during my regular days. Denim has a big place in my life. I use it on many occasions whether as a jean, a jacket or a shirt. And here you can see me wearing them all for different activities.

Geçtiğimiz günlerde Lee Jeans ile ortak bir çalışma yaptık ve markanın kış koleksiyonuyla 3 farklı kombin hazırladım. Kendi yaşam tarzımı ve günlük olarak denimi nasıl kullanmayı sevdiğimi düşündüm. Denim kumaşı hayatımda gerçekten büyük bir yer kaplıyor. Jean olarak, ceket olarak ya da gömlek olarak mutlaka kullanıyor oluyor. Burada da 3 farklı aktivitem için nasıl tercihler yaptığımı sizinle paylaşmak istedim.

The first one was from a day where I had to go several places in one day. So I layered up a striped top, a jean jacket and a coat with a skinny jean.

İlk kombin bir gün içinde birden fazla yerde bulunmamı gerektiren bir günden. Dar bir jeanin üzerine çizgili bluz, denim ceket ve palto giyerek günü tamamladım.

COATTSHIRTDENIM JACKETJEANS 

For the second look, I went for a denim on denim outfit. This is such a timeless style and best to spend time with friends on a weekend, which I did with this look.

İkinci kombin için jean üzerine jean giydim. Bence bu oldukça zamansız bir stil ve arkadaşlarla geçirilen bir haftasonu planı için ideal, ki ben de aynen böyle yaptım.

DENIM SHIRTJEANS

And for the last look I picked an all black ensemble. Black jeans are my go-to option when it comes to clubbing or dancing with friends. You can never make a mistake wearing all black for a night out with friends.

Ve son kombin için tamamen siyah bir görünüme gittim. Eğer arkadaşlarımla gece dışarı çıkma planı yaptıysam siyah denim aklıma ilk gelen seçenek. Dans etmek ya da bişeler içmek için tamamen siyah rengi tercih etmekle asla hata yapmazsınız.

JACKET – TOPJEANS

So that’s all for now. I hope you liked and got inspired by my choices! Kiss kiss

Şimdilik bu kadar. Umarım seçimlerimi beğenmişsinizdir!

all looks belong to Lee

You May Also Like