It’s been 4 months since my last post and I can’t believe how all this time has passed! Blogging has always been one of my biggest passions throughout these years but sometimes life can get very hectic and busy to blog apparently. But at least I came back with a lot of good news! I didn’t just sit around these past 4 months of course. Many updates have been done (like my new hair color). First of all, I want to start with something obvious. I’ve changed my blog’s design and it looks so fresh and new to me I’m so excited to write again. I think this one is the best design I tried for the last 7 years of blogging. Tell me what do you think as well?!

And secondly, I’m writing this post from my first official personal office space! (Ta-da) How cool is that? Can’t believe the time has come to this moment. We waited so long and built every inch of this office with our own taste and will so to be able to have this is pretty exciting for me. Last 2 months passed with construction decisions and back and forth visits to construction markets and there are still so many things missing. We still haven’t received our kitchen for instance. And we don’t own any single furniture yet. We bought a very pretty lamp and a very cute carpet from a second-hand shop and we have many plants of course but nothing more. We borrowed some chairs from our neighbor till we find the ones that we like and brought a little table to use for our computers. It’s enough to work for now and I’m loving every minute of it.

I saved the big news at last. (Drumrolls please!) I’ve been working on my own womenswear label for months and it’s almost ready to launch! I can’t explain how excited I am for this. It has been such a journey since 2015 December all the things I’ve been dreaming of is about to come to life. After years of blogging and working in the fashion industry and having a successful menswear shop for 2 years has encouraged me to take this step and I feel like I am more than ready for what’s to come. I just want to thank you all who has been reading since the beginning for being with me this whole time and watching and making me feel blessed.

It has been a few days since I turned 28 years old and I can’t believe how many good things 27 brought to me. Hope it’ll only get better. Let’s start a new chapter…

—————————————————————-

Son postumdan bu yana tam 4 ay geçmiş. Bu kadar zaman nasıl geçti hiç bilmiyorum! Blog yazmak benim en sevdiğim aktivitelerden biriyken bazen hayatın yoğunluğunda onsuz olmaz dediğin şeylere bile vakit ayıramaz hale gelebiliyorsun. En azından bir sürü güzel haberle döndüm diyebilirim ama! Bu 4 ayı oturduğum yerde geçirmedim elbette. Hayatımda pek çok yenilik oldu (saçlarımın yeni rengi gibi mesela) İlk olarak en bariz olanıyla başlamak isterim. O da blogun yeni tasarımı elbette. Gözüme o kadar taze ve yeni gözüküyor ki, yeniden yazmaya başlamak için sabırsızlanıyorum. Sanırım 7 yıllık blog hayatımın en içime sinen tasarımı bu oldu.  Siz ne düşünüyorsunuz çok merak ediyorum!

İkinci yenilik ise şu an bu yazıyı yazdığım mekan. Sonunda kendi işime ait olan ilk ofisten yazıyorum! Sonunda bu ana gelmiş olmak o kadar güzel bir his ki. Bunu uzun zamandır bekliyorduk ve bu ofisi santim santim kendi zevkimiz ve isteğimize göre yapmış olmak oldukça tatmin edici. Son 2 ayımız inşaat kararları ve yapı marketlerde geçmiş olsa da hala bazı eksiklerimiz var. Mutfağımız hala takılmadı mesela. Ve daha tek bir parça mobilyamız dahi yok. Bir ikinci el dükkanından güzel bir lamba ve tatlı bir kilim dışında bir şey yok ofiste. Komşumuzdan beğendiğimiz bir şey bulana kadar ödünç aldığımız sandalyeler, bir de idareten gelen büyük bir bilgisayar masası. Bu haliyle çalışmaya gayet uygun ve ben her anına bayılıyorum. 

En büyük haberi ise sona sakladım! Son 6 aydır kendi giyim markam üzerine çalışıyorum ve artık markayı hayata geçirmeye çok az kaldı! Bununla ilgili ne kadar heyecanlı olduğumu size anlatamam. 2015 Aralık ayında karar verdiğimden beri aklımda olan her şeyi elle tutulur şekilde görecek olmanın heyecanı paha biçilemez. Yıllar süren blog hayatı, moda ve mağazacılık sektöründeki çalışmalarım ve Bey Karaköy’ün 2 yıllık başarılı süreci beni bu konuda cesaretlendirdi diyebilirim. Bunu yapmak için kendimi oldukça hazır hissediyorum. En başından beri beni takip eden, destek veren beraber büyüdüğüm ve öğrendiğim o kadar çok insan var ki yanımda, bu güzel hisler için sizlere ne kadar teşekkür etsem az.

28 yaşıma basalı bir kaç gün oldu ve 27. yaşıma ne kadar güzel pek çok şeyin sığmış olduğunu yeni anlıyorum. Umarım bundan sonrası da daha da güzelleşerek devam eder. Haydi yepyeni bir bölüme başlayalım… 

You May Also Like