Since the beginning of June I’ve been travelling both for work and pleasure. It’s the first Monday of August and I’m finally on the road to home. Going to celebrate my birthday in two days! But before that let’s go back to our last vacation spot and to our new “home away from home” Villa Rhapsody. My father has been going to this same little hotel for 8 years every summer and this time we ended our holiday in this cute and beautiful atmosphere too. It’s been a great pleasure to know the lovely owners of Villa Rhapsody; Jeanne, Atilla and Lara. You made this trip even more beautiful so thank you so much for the great food and friendly atmosphere. I packed my suitcase with all my Nil Erturk x Mija collection and it has been very easy to mix and match them every night. This look is also one of my favorites. All white with a bright red touch, a perfect summer look.

Haziran’ın başından beri hem iş hem tatil için sürekli seyahat halindeyim. Bugün Ağustos ayının ilk Pazartesi günü ve sonunda eve doğru yola çıkıyoruz. İki gün sonra doğum günümü kutlayacağım! Ama ondan önce en son tatil noktamız ve yeni “evden uzak evimiz” olan Villa Rhapsody ‘ye dönelim. Babamın 8 yıldır her yaz geldiği bu tatlı minik otel ile bu sene biz de tanıştık. Villa Rhapsody’nin tatlı ev sahipleri Jeanne, Atilla ve Lara’yı tanıdığım için çok mutlu oldum. Bu tatili bizim için gerçekten çok daha güzel kıldılar. Mükemmel yemekleri ve sıcak ortamı için onlara kocaman teşekkürler. Tatile çıkarken bavulumu Nil Erturk x Mija koleksiyonumla doldurup her akşam birbiriyle kombinlemek benim için çok rahat oldu. Bu da favori stillerimden biri. Bembeyaz bir kıyafete parlak kırmızı bir dokunuş, harika bir yaz stili.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

nilerturkxmijatatil5

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

NIL ERTURK X MIJA JACKETTOPSHORTS – CHANEL FLATS – J CREW NECKLACE

You May Also Like

  • Noni

    Bu renkler sana çok yakışmış Nil, bayıldım! Koleksiyonun için de seni tebrik ederim, ben de şimdi inceledim anvelop elbiseyi beğendim ama sitede yer alan ürün detayları çok yetersiz, örneğin elbisenin boyu ve kumaşın ne olduğu (polyester, koton vesaire…) yazmıyor, belki My Mija ekibine iletirsin bunu, sevgilerimle…