These days I’m all about planning new projects in my mind. I feel like something great is about to happen and I can feel the joy and happiness already in me! I don’t know if it is the result of a cosmic energy or my instinct telling me, I feel like there’s something I can’t descibe piling up within me to get released. Today when I was preparing my “usual” post my hands and gut told me to go for more. I spent some time on these images without any clue, just listening to the ideas on my head about what to do. But when I see the result I could tell that I create something for myself to see. I’m not good with the words when it comes to reflecting a feeling. I feel like I’m better with images to tell something. And with these images I think I reflected my current point of view about my own life. I guess I see my life as an unfinished fairytale, still as a draft it’s a getting shape. It’s on the part “Once Upon a Time…” Refusing to stuck in monochrome colors, always dreaming, determined to go on my own way, refusing the voice of the majority but still loves the life and everything it brings. Like I told, these images told me so many things about myself more than I can tell here, I hope they made you feel good as well. Have a great week everyone!

Bu aralar zamanımın büyük bir bölümünü proje planları yaparak geçiriyorum. İçimde çok güzel şeyler olmak üzereymiş ve ben de bunu biliyormuşum gibi heyecanlı bir bekleyiş, bir mutluluk hissediyorum. Kozmik bir enerjinin sonucu mu yoksa başıma gelecekleri hisseden iç güdülerim mi bilmiyorum ama içimde biriken ve bir an önce dışarı çıkmayı bekleyen tarifsiz bir şeyler var sanki. Bugün de “sıradan” postlarımdan birini hazırlarken ellerim ve iç güdülerim beni biraz daha fazlasına davet etti. Bir fikrim olmadan başladığım photoshop serüvenim son bulduğunda karşımda kendime yazdığım bir not buldum sanki. Kelimelerle aram çok iyi olmamıştır ama bir şekilde kendimi iyi ya da kötü görsel olarak ifade etme ihtiyacı hissederim hep. Bugün sizinle paylaştığım bu fotoğraflarda ise fark etmeden mevcut ruh halimi yansıtmış olduğumu fark ettim. Geriye çekilip baktığımda içimden geldiği gibi düzenlediğim bu fotoğraflardan anladığım, hayatımı henüz tamamlanmamış bir peri masalı olarak gördüğüm galiba. “Bir Varmış Bir Yokmuş…” diye başlamış. Siyah beyaz renklerin içine hapsolmayı reddeden, kafasında sürekli hayaller kuran, kendi yolunda gitmekte kararlı, çoğunluğun sesiyle zıtlaşan ama hayatı seven ve getidiği her şeyi kucaklayan biri. Dediğim gibi bana burada söyleyebileceklerimden çok daha fazla şey söyleyen bugünün postu, umarım size de güzel şeyler hissettirir. Herkese iyi haftalar!

You May Also Like

 • <3

 • M(NY)

  ‘I’m not good with the words when it comes to reflecting a feeling. I feel like I’m better with images to tell something.’

  I really admire your self-reflexive description and it proves to me that you’re certainly more than a fashion expert and a stylized blogger; moreover a brilliantly creative visual artist.
  Whatever is about to surface and come to you, I am excited for you and can’t wait to witness your developing projects.

 • modacadisi

  Tatlı :)

 • tugce

  Buna bayıldım!