I love to decorate my house with plants (as everyone else) and lately I did a few additions to my living room. I think the vase itself is as important as the plant you put in. There are usually 3 types of plants I have at my house. One type is a big tree-like interior plant that makes the house habitable, the other is flowers I got from the market once in every while to add some color, and the third one is little green plants I like to put on my coffee table or library as a decorative object. My 3 recent purchases belong to the last two category.

Evimi bitkilerle dekore etmeyi (herkes gibi) çok seviyorum. Bence bitkinin sergilendiği vazo da bitki kadar önemli. Benim evimde genelde 3 çeşit bitki oluyor. Birincisi büyük, yeşil, evi yaşanılır kılan bir iç mekan ağacı, diğeri arada sırada sokaktan aldığım renkli çiçekler, ve son olarak da sehpa üzerine ya da kütüphaneye koyulan dekoratif obje niteliğindeki küçük yeşil bitkiler. Eve giren son 3 yeşillik de bu son 2 kategoriye ait.

First one was a gift from a friend that was purchased from Müz. It comes with its own pot. The combination of stone, soil and green looks really cool.
İlki bir arkadaşımın hediyesi, Müz’ün tasarımı. Kendi saksısı içinde geliyor. Taş, toprak ve bitkinin birleşiminden ortaya harika bir görüntü ortaya çıkıyor.

image

We’ve combined the plant and pot together with our hands. Both of them were purchased from Bauhaus at a funny price. But the result looks like a million to me.
Diğer bitkiyi ise kendimiz bir araya getirdik. Hem saksıyı hem de bitkiyi Bauhaus’dan oldukça komik bir fiyata satın aldık ve bir araya geldiğindeki sonuç benim gözüme oldukça değerli gözüküyor.

image

And the last one is a vase I’ve found at Zara Home. I always look for thin and elegant designs when it comes to glass vases and this one is definitely what I’ve been looking for, for a long time.

Sonuncusu ise Zara Home’dan aldığım bir vazo. Cam vazo konusunda aradığım stil genelde incecik ve zarif tasarımlı olanlardan yana ve bir süredir aradığım bu modeli de sonunda buldum.

 

You May Also Like