It’s been a pretty while since my last post… I could say I was having something like a blogger’s depression or something, I don’t know. I just didn’t feel like writing or doing anything actually. Well this happens most of us I gues… But I’m here for now so let’s get to the subject. Like I mentioned a long time ago, we went to Alacati with Rowenta to attend the surf cup and I guess our weekend getaway was very fulfilling because we didn’t feel like going anywhere on our 9 day national holiday, which is now. We’re dealing with the house work, basically with our walk-in closets. Will show you that part later on, but you may see a preview on my facebook page. Anyways, here are the greatest moments of out trip to Alacati. Most importantly thanks to the wonderful team of Rowenta, they were unbelieveably cool and fun!
Son postumdan beri epey zaman geçti… Bir blogger depresyonu geçirdiğimi söylemek mümkün, canım gerçek anlamda hiç bir şey yazmak istemedi neden bilmiyorum ama teknoloji bazen fazla geliyor galiba, bazen herkesin başına gelir heralde… Her neyse şimdilik yeniden burdayım o yüzden konumuza geri dönelim diyorum. Uzun zaman önce bahsettiğim gibi Rowenta ile dünya surf şampiyonasını izlemek için Alaçatı’ya gitmiştik ve sanırım bu haftasonu kaçamağı o kadar doyurucuydu ki 9 günlük bayram tatilinde hiç bir yere gitme ihtiyacı hissetmedik. Bu tatili evde kalan işleri halletmek için kullanıyoruz, özellikle de giyinme odalarımız için. Bunun ayrıntılarını ilerleyen zamanlarda paylaşacağım ama facebook sayfamda ufak bir fotoğrafını paylaştım bile oradan görmeniz mümkün. Her neyse, Alaçatı tatilinden geriye kalan en güzel anlara geçelim, her şeyden önce Rowenta’nın oldukça şeker ve eğlenceli ekibine teşekkür etmeden olmaz tabii ki!

The view of our room
Odamızın manzarası

My outfit from the first night
İlk geceki elbisem

Our breakfast table with Rowenta team
Rowenta ekibi ile kahvaltı masamız

And the Turkish Coffee after the breakfast
Kahvaltı sonrası Türk Kahvesi servisi

Pictures from the surf cup
Surf kupasının olduğu yerden kareler
Inside of Alacati
Alaçati’nın içinden


This is my new Rowenta Liss&Curl and definitely my must-have item from now-on! Best for the short hairs like mine.
Yeni Rowenta Liss&Curl’um ve kesinlikle bundan sonraki vazgeçilmezim diyebilirim! Benim gibi kısa saçlılar için en iyisi.

This is The End…
Ve Son…

See you soon!
Yakında görüşürüz!

You May Also Like