You know those days, when you are lying on the living room sofa, have absolutely nothing to do staring at the tv on a channel you hardly watch but hey it has something that interests you! Since you’re too lazy to switch the channel you start to watch it and it turns out great. I just love stumbling upon to these little surprises. This movie I’m about to share with you has that affect on me. I started to watch it because it was an old Brad Pitt movie, how bad it could be right! But surprisingly he’s not the one getting the attention, at all! This 1994 year movie called The Favor got me from the beginning scene when I saw the lead actress Elizabeth McGovern, wearing a baggy trenchcoat (pretty much like this one I have!) and rocking it while she’s looking for her YSL lipstick in her bag. Then she started to turn out in every scene wearing great items, not like super cool but very elegant, qualified clothes that I admired. I can even say, although it is a fun popcorn movie her clothing was the only interesting thing throughout the film. Even though I enjoyed it very much. She definitely could have been one of my idols if I have watched that movie when I was a little girl. Anyway I shot a few(!) moments from the movie just to share it with you because she inspired me a lot! I loved her effortless style with those great silver accessories. Let me know what you think as well!

Hani bazı günler vardır, salonun koltuğuna yapışmış boş boş televizyona bakarsınız. Yapacak hiç bir işiniz yoktur ve genelde izlemediğiniz o kanalda oynayan film aslında ilginizi çekmiştir. Zaten kanalı değiştirmek için de fazlasıyla üşendiğinizden filme bir şans vermeye karar verirsiniz sonra bir bakmışsınız o film harika çıkar! Böyle küçük sürprizlere rastlamayı çok severim. Size bugün bahsedeceğim film de bana aynen bu duyguyu yaşattı. Aslında eski bir Brad Pitt filmi olduğu için izlemeye başladığım filmde asıl dikkati çeken hiç de kendisi değildi. Sözü geçen 1994 yapımı film “The Favor” daha ilk sahnesinde kocaman trençkotuyla (benim şurada giydiğime benziyor) harika gözüken başrol oyunucusu Elizabeth McGovern‘in çantasında YSL rujunu aramasıyla zaten hemen dikkatimi çekti. Sonrasında değişen her sahnede birbirinden güzel kıyafetlerle ortaya çıkmaya başladı. Öyle havalı şeyler düşünmeyin, ilgimi çeken tarafı daha çok zarif, zevkli ve kaliteli ürünler olmasıydı. Hatta filmde ilgi çekici olan tek şey bu karakterin kıyafetleriydi diyebilirim ama ben yine de filmi sevdim. Eğer bu filmi küçükken izleseydim kesinlikle idollerimden biri olabilecek bu karakteri sizin için de fotoğraflayayım diye düşündüm. Bana gerçekten ilham veren, çabasız ve harika gümüş aksesuarlarla renklendirilmiş stilini sizinle paylaşmak istedim. Bakalım siz ne düşüneceksiniz!

How gorgeous is that silk top!

Üzerindeki ipek bluzun muhteşemliği!

Loved the earrings with her matching color lipstick

Küpeleri ve uyumlu renkteki rujuna bayıldım

The skirt has the perfect vintage vibe and loved the feeling of those silver cuffs added to the outfit.

Eteğin vintage havası ve gümüş bilekliklerin kıyafete kattığı hava muhteşem.

This is my favorite outfit in the movie.Reminded me the trouser suit from Elizabeth&James SS12 collection that I was in love with. It had just as the same color and material

Filmdeki favori kostümüm bu. Bana aşık olduğum Elizabeth&James Yaz 2012 koleksiyonundan neredeyse aynı materyal ve renkteki pantolon takımı hatırlattı.

Great silver cuffs again

Harika gümüş bilekliklere devam

Again with the trenchcoat and soil colors

Yine o bol trençkot ve toprak tonları

My favorite shade of green and a great scarf to go with it

Yeşilin en sevdiğim tonu ve onunla harika gidecek bir fular

A night at the art gallery with the perfect Little Black Dress

Sanat galerisinde mükemmel Küçük Siyah Elbisesiyle

This look reminded me of Emmanuel Alt with a big pocket shirt and a masculin style

Bu kıyafet de bana Emmanuel Alt’ı hatırlattı. Büyük cepli gömlek ve maskülen bir stil

The third time of that jacket in a different styling. Loved how they used some items more than once in the movie!

Aynı ceketin 3. kere ama farklı kombinle gözükmesi. Filmde bazı ürünleri birden çok kullanmalarına bayıldım!

That shirt is screaming that it has the perfect quality.

Bu gömlek de kalitesini burdan bile hissettiriyor

And that’s all for now. I don’t know about you but these looks definitely inspires my wardrobe!

Evet işte bu kadar. Sizi bilmem ama bu kombinlerin benim dolabıma ilham verdiği kesin!

You May Also Like