Hello everyone!! So last time I wrote here, it was literally last year… Ok bad joke but I have a reason not writing since last week. My blog is not reachable in Turkey right now. Not just my blog but any blog who has its own domain. It’s really hard to understand. I can read the blogs with blogspot.com extension but not the ones with .com or .net . Don’t ask me why we are a country who banned youtube for 2 years! Anyways, so it’s been a great start for 2011 for me. I can’t read my favorite blogs (without v tunnel) and noone in Turkey can see my blog! But somehow I can sign in to blogger and can make this post for at least my foreign readers. I will move my blog to wordpress in no time I hope! So now you know where I’ve been and let’s get to the first outfit of 2011. Unfortunately I don’t have any pictures from the New Year’s Eve but I’ll show you what I wore later on. This outfit is from yesterday, the first day of 2011. I’m wearing my brand new pink Doc Martens!! Isn’t it crazy, I always had a crush on this boots but wasn’t sure if I could wear it but my boyfriend released me from this pain by gifting me these as a new year present. It’s so fun to be in them. They are utterly ridiculous! Anyway this is one thing that made me happy and the other important thing is my very new Halston clutch, I also accepted it as a new year gift from shopbop.com . They begin to offer free fast shipping to Turkey and I got this baby in 3 days right after I ordered it. It’s hard even in Turkey’s borderlines. Couldn’t be happier right now because I’ve been wanting a perfect black clutch just like this one and finally I found it and it’s an Halston aka heaveeeen. Ok enough talking
Herkese merhaba!! En son geçen sene görüşmüştük… Bu kötü espri bir yana sanırım herkes bunun nedenini biliyor. Bloguma 1 haftadır girilmediği için yazma gereği duymadım. Bu postu v tunnel ya da google translate üzerinden görmeyi başaranlar umarım kısa zamanda bu saçma sansürün sonunu görebiliriz… Gelelim 2011 in ilk postuna. Malesef yılbaşı gecesinden fotoğraf yok elimde ama size ne giydiğimi ilerleyen günlerde göstereceğim. Bu kıyafet dünden yani, 2011’in ilk gününden Ayağımda yepyeni pembe Doc Martenlerim var. Çok saçma olduğunu bilmeme rağmen Doc Marten lerin pembesini gördüğüm ilk günden beri sevmişimdir, uzaktan beğenip giyip giyemeyeceğime karar verememişimdir hep. Ama en sonunda erkek arkadaşım beni bu dertten kurtarıp bunları yeni yılda bana hediye etti. Giymesi o kadar eğlenceli ki bu kadar saçma bir ayakkabı giyince illa ki komik bir moda giriyor insan. Bunun dışında bu kıyafete dahil üzerinde durulması gereken başka bir şey daha var. O da yeni siyah Halston portföyüm. Kendisi www.shopbop.com ın hediyesi. Türkiye’ye yeni başlattıkları hızlı ücretsiz kargo servisinin şerefine bana bu harika bebeği armağan ettiler, ve kendisinin elime ulaşması sadece 3 gün sürdü! Kesinlikle delilik Türkiye sınırları içinde bile bu hizmeti bulmak zor. Genelde yurtdışındaki internet sitelerinden alışveriş yaparken kargo ücreti nedeniyle vaz geçmişliğim çok olmuştur ama artık böyle bir şeye gerek kalmadı çünkü shopbop dahilinde neredeyse her markayı bulmak mümkün. Marc Jacobs, Juicy Couture, Hunter Boots, Diane von Furstenberg bu markalardan sadece bir kaçı. Sanırım daha mutlu olmam imkansız, o kadar uzun zamandır bu tarz bir siyah portföy arıyorum ki sonunda bu şekilde hem de bir Halston (ya da cennet) olarak karşıma çıkması inanılmaz! Teşekkürler shopbop!! :)
And about what I did on the very first day of 2011, with this outfit… I went for grocery shopping, how cool is that?! No wonder everybody was looking at me like I’m from out of space or something. It’s 2011 everyone get over it!
Ve gelelim 2011 in ilk gününde bu kıyafetle ne yaptığıma… Migros alışverişiii, ne kadar havalı di mi?! Herkesin bana uzaylıymışım bakmasına şaşmamalı. 2011’deyiz millet alışın artık!

Trenchcoat: Gant via outletim.com
Dress: Gina Tricot
Scarf worn as headband: Mother’s
Boots: Doc Martens
Clutch: Halston via shopbop.com

Trençkot: Gant – outletim.com
Elbise: Gina Tricot
Saç bandı olarak fular: Annemin
Bot: Doc Martens
Portföy: Halston – shopbop.com

You May Also Like